
Redaktørene for bøkene om sangglede og stemmebruk: Anne Haugland Balsnes, Ingrid Danbol og Siri Haukenes sammen med senterleder Ann Karin Orset fra Nasjonalt senter for kunst og kultur i opplæringen. Foto: KKS
Bli med å feire Skolenes sangdag 5. juni!
Hvert år samles elever og lærere i hele landet for å feire gleden ved å synge. Sangdagen er et nasjonalt initiativ og har som mål å fremme sang som en viktig del av vår kulturarv og vår felles sangskatt.
Tekst: Regine Vesterlid Strøm, dosent, Nord universitet / KKS
Direktesendt sangfest fra Oslo konserthus
Torsdag 5. juni 2025 kl. 11.00 inviterer Oslo-Filharmonien til direktesendt sangfest fra Oslo konserthus. Musikk i skolen er hovedarrangør i samarbeid med Oslo-Filharmonien, Krafttak for sang og Kunst i skolen. Arrangementet har gjennom årene vokst i popularitet, og nå deltar elever fra hele landet fra sine klasserom, skolegårder og aulaer. Sendingen er tilgjengelig via ordinær nettleser og starter kl. 10.45 med «oppvarming» og enkel koreografi. Opptak av arrangementet vil være tilgjengelig fram til sommerferien for skoler som ikke har anledning til å delta på konsertdagen
Se sendingen fra Skolenens sangdag.
Bakgrunn og formål
Skolenes sangdag ble etablert for å styrke fellesskapet og fremme sangglede blant barn og unge og skal bidra til å at sang blir brukt som verktøy for å skape mestring, motivasjon, toleranse og inkludering i skolehverdagen. På Skolenes sangdag får skoler over hele landet muligheten til å samles til et fellesarrangement, uavhengig av geografiske avstander. Elevene øver på sanger i ukene før, og på selve dagen samles de for å synge sammen. Mange skoler arrangerer konserter, både innendørs og utendørs, hvor elever fremfører sanger de har øvd på.
Ressurser fra KKS
Nasjonalt senter for kunst og kultur i opplæringen (KKS) tilbyr en rekke fagressurser som hjelper lærere med å innpasse sang i undervisningen. Blant disse ressursene finner vi bøkene Sangglede og stemmebruk i barnehagen (2023) og Sangglede og stemmebruk i skolen (2024). Disse bøkene, redigert av Anne Haugland Balsnes, Ingrid Danbolt og Siri Haukenes, gir verdifull innsikt og praktiske tips til hvordan sang kan brukes på alle alderstrinn i opplæringsløpet.
Sjekk ut sangressurser i ressursbasen hos KKS.

Sang kan redusere stress, styrke immunforsvaret og forbedre mental helse
Sang har en rekke fordeler som strekker seg langt utover det musikalske. Forskning viser at sang kan redusere stress, styrke immunforsvaret og forbedre mental helse. Når barn og unge synger sammen, opplever de en følelse av fellesskap og tilhørighet, noe som kan styrke sosiale bånd og fremme samarbeid. Sang gir også en mulighet for selvuttrykk og kreativ utfoldelse, noe som er viktig for personlig utvikling.
Mangfold og inkludering
Mangfold og inkludering er sentrale temaer i dagens opplæringsløp. Ved å fremme forståelse og respekt for ulike kulturer og bakgrunner, kan sang bidra til å skape et mer inkluderende samfunn. Dette er spesielt viktig i en globalisert verden hvor kulturell kompetanse blir stadig mer verdifull. Stemmen er dessuten et viktig verktøy i demokratisk opplæring. Å gi elever muligheten til å uttrykke sine meninger og delta i beslutningsprosesser, fremmer en følelse av eierskap og ansvar. Dette kan bidra til å utvikle kritisk tenkning og selvstendighet, samtidig som det styrker elevenes forståelse av demokratiske prinsipper. Ved å bruke stemmen aktivt, lærer elever å verdsette sin egen og andres rett til å bli hørt.

Nasjonalt senter for kunst og kultur i opplæringen ønsker til lykke med feiringen av Skolenes sangdag 2025. Ved å delta i denne nasjonale feiringen, fremmes en kultur for sang som kan ha varige positive effekter på elevenes liv.
La oss feire sangens kraft 5. juni!
Kilder
Balsnes, A. H., Hagen, L. A. & Haukenes, S. (Red.). (2023). Sangglede og stemmebruk i barnehagen. Gyldendal.
Balsnes, A. H., Danbolt, I. & Haukenes, S. (Red.). (2024). Sangglede og stemmebruk i skolen. Gyldendal.
Musikk i skolen: https://www.musikkiskolen.no/